نگهداری از گیاهان آگارتمانی

گل ارکیده

گل ارکیده با توجه به رنگبندی متنوع و زیبایی منحصر به فردش همیشه مورد توجه بوده و جزو گلهای خاص و لاکچری بوده است. این گیاه بسیار کم توقع بوده و با اندکی نگهداری صحیح، به محیط خو گرفته و وقتی  این گیاه گلدهی کند به مدت سه تا شش ماه درخشنده و زیبا خواهد ماند.

 

گرده افشانی گل ارکیده

نکته جالبی که در مورد گل ارکیده وجود دارد نحوه شگفت انگیز گل افشانی این گیاه است. گل ارکیده همیشه حشره خاصی را جذب میکند، لابل گل شبیه حشره ماده می شود و بویی را که مانند بو حشره ماده می باشد برای گول زدن حشره نر تولید میکند. حشره نر وفتی به داخل گل میرود گیر میکند و برای رهایی تقلا میکند که موجب پراکنده شده گرده و قرار گرفتن بر روی حشره می شود و وقتی حشره نر بر روی گل دیگری می نشیتد این امر سبب گرده افشانی می شود. البته بجز گونه دندروبیوم سافونیت که عامل انتقال در آن یک خفاش است.

 

انواع گل ارکیده (۸ مدل معروف)

۱_ ارکیده فالانوپسیس ( phalaenopsis )

به این مدل از ارکیده، گل پروانه ای نیز می گویند. قطر هر گل بین ۵ تا ۱۲ سانتت متفیر است، حدودا در دی ماه به گل می نشیند و تا چند ماه گل دارد، بعد از گلدهی به چند ماه استراحت و باز سازی نیاز دارد تا دوباره به گل بنشیتد. رنگ های متنوع ای دارد که در حال حاضر رنگ سفید و ارغوانی و ارغوانی رگه دار موجود است.

 

 

 

۲_ ارکیده سیمبیدیوم ( cymbidium )

این نوع از گل ارکیده دارای رنگهای سبز، قرمز، قرمزو سبز و شاه بلوطی می باشد و میتوان حتی در فضای باز هم از آن نگهداری کرد ولی در هنگام گلدهی باید بدور از نور مستقیم آفتاب باسد. دو تا  سه ماه در سال گل می دهد و حتی در مقابل بدرفتاری انسان بسیار مقاوم است. در تابستان بخاطر نور کافی به گل می نشیند.

 

 

 

۳_ ارکیده کاتلیا لابیاتا ( cattleya labiata )

به این نوع از ارکیده ملکه ارکیده ها هم گفته می شود که در ابرران کمتر موجود است. از ابتدای بهار شروع به ریشه زدن و پیازچه دادن و گل دهی می کند و در زمستان استراحت می کند.

 

 

 

۴_ ارکیده دندروبیوم ( Dendrobium )

یکی از بزرگترین نوع ارکیده است که ۱۴۰۰ گونه دارد. بسته به نوع برگ می توان بهترین مکان را برای رشد و نمو آن مشخص کرد، اگر سطح برگ صاف و شفاف باشد نیاز به استراحت ندارد و در مناطق گرم و مرطوب به خوبی رشد می کند و اگر سطح برگ ضخیم باشد نیاز به هوای گرم و خشک دارد و برای گلدهی نیاز به یک ماه هوای سرد پاییز دارد و زمان چیدن گل زمانی است که غنچه ها تماما باز شده باشد.

 

 

 

۵_ ارکیده سیپریدیوم (cyperipedium)

یکی از بهترین نوع از انواع ارکیده برای فضای آپارتمان است و یک نوع کمیاب دارد که قطر گل آن به ۱۸ سانتیمتر می رسد.

 

 

 

۶_ ارکیده میلتونیا ( miltonia )

پرورش این نوع از ارکیده بسیار آسان است و به رنگ های قرمز و سفید، سفید با رگه های البالویی قرمز، کرم و قهوه ای شاه بلوطی، شرابی و زرد و قرمز با حاشیه های سفید است.

 

 

 

۷_ ارکیده اودونتو گلسیوم ( odontoglossum )

اصلیت این توع ارکیده از کشور مکزیک و دارای گل های شگفت انگیزی است. زیباترین نوع این گل، گراند با گل های طلایی و قهوه ای بزرگ است.

 

 

 

۸_ ارکیده پافیوپد یلوم ( paphiopedilum )

این نوع از ارکیده متعلق به آسیای شرقی ایت. و با تقسیم بوته براحتی می توان آن را تکثیر کرد و برای تقسیم بونه باید در زمستان اقدام کرد. برای گلدهی احتیاج به سرمای زمستان دارد. رنگ گلها قهوه ای، شاه بلوطی و قرمز، شکلاتی و سفید یا گلی و سبز است.